10 października - Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
 
Z tej okazji Powiatowy Ośrodek Wsparcia PERŁA w Wodzisławiu Śl. organizuje w terminie od 09.10.2020r. do 16.10.2020r. TYDZIEŃ ZDROWIA PSYCHICZNEGO. 
 
Hasłem tegorocznych obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego jest „Ruch na rzecz zdrowia psychicznego: inwestujmy” dlatego też będzie u nas bardzo aktywnie...zarówno w sferze psychicznej jak i fizycznej!!
 
Tegoroczne działania skierowane zostały głownie do uczestników naszego ośrodka z uwagi na obecną sytuację epidemiologiczną. 
 
Nasi uczestnicy będą mieli możliwość uczestnictwa w dwóch warsztatach: "Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne" oraz "Zamknij swoje lęki w słoiku i żyj jak chcesz- aktywizacja poprzez sztukę". 
 
Poza warsztatami będzie dużo spacerów z kijkami nordic walking oraz zawody sportowe.
 
Wiemy, iż zależność między ćwiczeniami i prawidłowym stanem psychicznym jest znacząca. Ćwiczenia pozytywny wpływ przy leczeniu chorób takich jak m.in. depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia odżywiania. Ćwiczenia są nie tylko używane jako metoda leczenia (czasami tak skutecznie jak tradycyjna psychoterapia czy leczenie farmakologiczne), lecz również jako środek zapobiegawczy.
 
Wiemy, iż pandemia COVID-19 może spotęgować i tak już ogromne problemy ze zdrowiem psychicznym. Obecnie wiele osób doświadcza uczucia niepokoju, który jest spowodowany izolacją społeczną, obawą przed zakażeniem, czy też utratą członków rodziny. Wiele osób straciło lub jest zagrożona utratą pracy, a co za tym idzie i źródeł utrzymania. W związku z powyższym wśród naszego społeczeństwa dochodzi do zachwiania poczucia bezpieczeństwa, wzrostu lęku i destabilizacji życiowej co powoduje wzrost zachowań na depresje i choroby somatyczne. 
Ośrodek wychodząc naprzeciw tej sytuacji przeprowadzi dla pracowników służb społecznych naszego powiatu panel dyskusyjny w formie online pt. „Wpływ epidemii COVID-19 na zdrowie psychiczne naszych podopiecznych”.