Dzisiaj udalismy się do Ochotniczej Straży Pożarnej w Biertułtowach celem przypomnienia sobie m.in. jak prawidłowo udzielić I pomocy przedmedycznej.
Dzięki uprzejmości strażaków usystematyzowalismy wiedzę dotyczącą m.in.:
- wykonywania czynności w razie wypadku, urazu lub nagłego ataku choroby celem ochrony życia lub zdrowia poszkodowanego,
- prawidłowego ułożenia poszkodowanego,
- wzywania pomocy, numerów alarmowych,
- sytuacji, kiedy nie wolno reanimować oraz czasu trwania reanimacji.
Uczestnicy oraz pracownicy Ośrodka mieli możliwość wykonania masażu serca na dostępnych fantomach oraz spróbowali swoich sił w ułożeniu poszkodowanego w bezpiecznej pozycji.
Następnie odbył się pokaz samochodu ratowniczo- gaśniczego. Zaprezentowano nam najważniejsze wyposażenie samochodu, na które składają się  skomplikowane narzędzia.
Otrzymalismy także informacje, kto może wstąpić do szeregów Ochotniczej Straży Pożarnej oraz co należy do głównych obowiązków strażaków.
Zawód strażaka to zawód wzmożonego ryzyka. Każdego dnia strażacy narażeni są na utratę zdrowia lub życia.
Dlatego bądźmy im wdzięczni za to, że poprostu są!!!
Na zdjęciu widać otwarty wóż strażacki i zgromadzonych dookoła ludzi oraz strażaka, który prezentuje zawartość wozu.
 
Na zdjęciu widać strażaka prezentującego ukladanie człowieka w pozycji bezpiecznej dookoła uczestnicy obserwujący pokaz.
 
Na zdjęciu widać strażaka prezentującego jak prawdiłowo wykonywać resuscytację.    Na zdjęciu widać  strażaka instruującego uczestnika jak ułożyć człowieka w pozycji bezpiecznej.